Zawody kształcące poligrafów
Technicy
Technik grafiki i poligrafii cyfrowej
Zawód ten jako pierwszy w branży poligraficznej został odnowiony w ramach reformy szkolnictwa zawodowego w 2017. Nowa podstawa jest wynikiem pracy specjalistów z edukacji i poligrafii. Zaktualizowano treści nauczania i dostosowani je do dynamicznie rozwijającej się branży grafiki i druku cyfrowego. Zawód ten cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, a kolejne ośrodki edukacyjne wprowadzają go do swojej oferty.
Technik procesów drukowania
Osoba wyszkolona w tym zawodzie ma być przygotowana do obsługi co najmniej dwóch technik drukowania: maszyn offsetowych i maszyn fleksograficznych.
Technik procesów introligatorskich
Ten zawód obejmuje procesy następujące po drukowaniu w zależności od asortymentu produkcji, w którym specjalizuje się dana drukarnia. Oznacza to że absolwenci tego zawodu muszą dysponować szerokim zakresem wiedzy zawartym w słowie "introligatorskich". Omawiając zakres ww. zawodu należy raczej używać określenia: procesy następujące po drukowaniu. W określeniu "introligatorskich" zawarto procesy: uszlachetniania produkcji, wykończeniowe i typowe introligatorskie.
Zawody robotnicze w ramach szkoły branżowej I stopnia
Nowość!
Drukarz offsetowy i Drukarz fleksograficzny
Operator procesów introligatorskich
Od 2019 roku we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych wdrażane są zmiany wynikające z najnowszej reformy programowej. Całkowitej zmianie uległy podstawy programowe do wszystkich zawodów. Zmieniła się nie tylko treść tych dokumentów, ale również forma ich tworzenia. Efekty nauczania dostosowano do nowoczesnych rozwiązań w poligrafii.
W pracach zespołów przygotowywujących reformę szkolnictwa zawodowego 2017-2019 uczestniczyli przedstawiciele fundacji: Wojciech Pilc, Damian Gajewski i Krzysztof Pisera.